Založ si blog

Mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku: nádej na mierové ukončenie vojnového konfliktu

© Európska únia

Minulý víkend, 15 a 16 júna, sa vo Švajčiarsku konal mierový summit zameraný na riešenie vojny na Ukrajine a zabezpečenie spravodlivého a trvalého mieru. Táto významná udalosť, ktorú hostila švajčiarska prezidentka Viola Amherdová, privítala predstaviteľov z viac ako 90 krajín a 8 medzinárodných organizácií, vrátane 56 hláv štátov a predsedov vlád. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil mierový summit za úspešný a poznamenal, že záverečné komuniké summitu je otvoreným dokumentom, ku ktorému sa môžu pripojiť aj ďalšie krajiny. Samit, po vyše dvoch rokoch ruskej agresie na Ukrajine, účastníci označovali ako prvý krok na ceste k spravodlivému mieru.

Cieľom summitu bolo vytvoriť platformu pre dialóg o spôsoboch dosiahnutia komplexného a trvalého mieru pre Ukrajinu na základe medzinárodného práva a Charty OSN. Medzi hlavné témy patrili jadrová bezpečnosť, potravinová bezpečnosť a návrat ukrajinských zajatcov a deportovaných osôb, vrátane detí. 

Jedným z hlavných bodov summitu bolo prijatie spoločného komuniké, ktoré podporila väčšina zúčastnených krajín. V záverečnom komuniké sa uvádza, že rešpektovanie územnej celistvosti a zvrchovanosti môže slúžiť a bude slúžiť ako základ na dosiahnutie komplexného, spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine. Nie všetky delegácie však komuniké podporili, čo poukazuje na pretrvávajúce rozdiely v medzinárodnom spoločenstve. Delegácie z niektorých krajín vrátane Brazílie, Mexika, Saudskej Arábie a Indie nepodpísali záverečné komuniké z rokovaní vo Bürgenstocku.

V komuniké účastníci summitu zdôraznili, že využívanie jadrovej energie a jadrových zariadení musí byť bezpečné, chránené, spoľahlivo strážené a nesmie poškodzovať životné prostredie. Ukrajinské atómové elektrárne a zariadenia, vrátane Záporožskej jadrovej elektrárne, musia pracovať bezpečne a byť chránené pod plnou zvrchovanou kontrolou Ukrajiny a dohľadom MAAE. Spoločné komuniké tiež obsahuje bod o nepretržitej výrobe a dodávke potravín. Útoky na obchodné lode, civilné prístavy a civilnú prístavnú infraštruktúru sú neprijateľné. Vojnoví zajatci musia byť prepustení prostredníctvom úplnej výmeny a všetky deportované a nezákonne presídlené ukrajinské deti a civilisti musia byť vrátení na Ukrajinu. Tieto body predstavujú najmä tri z desiatich bodov mierového plánu, ktorý predstavil ukrajinský prezident v novembri 2022 počas stretnutia G20 v Indonézii.

Na záverečnej tlačovej konferencii Volodymyr Zelenskyj informoval o prípravách ďalšieho summitu a uviedol, že už teraz sa objavujú krajiny, ktoré majú záujem o organizáciu tohto podujatia. Švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis naznačil, že by sa pokračovanie summitu mohlo uskutočniť ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA.

V dôsledku, tento summit sa stal symbolom nádeje pre krajinu zničenú vojnou a ukázal, že medzinárodná komunita by mala spojiť sily a hľadať riešenia na dosiahnutie spravodlivého a trvalého mieru.

Samit NATO vo Washingtone 2024: Posilnenie Aliancie v čase globálnych výziev

11.07.2024

Samit NATO vo Washingtone, ktorý stále prebieha, už teraz prináša významné rozhodnutia a jasný pohľad na jeho dôležitosť. Účastníkmi samitu sú hlavy štátov a vlád členských krajín NATO spolu s kľúčovými partnermi. Hlavnými témami samitu sú riešenie aktuálnych bezpečnostných výziev, posilnenie obranných schopností aliancie, podpora Ukrajiny, kolektívna obrana a [...]

Mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku: Kľúčový krok k dosiahnutiu spravodlivého a trvalého mieru

09.06.2024

V dňoch 15 a 16 júna sa vo švajčiarskom rezorte Bürgenstock uskutoční významný medzinárodný mierový summit, ktorý má za cieľ nájsť riešenie pre prebiehajúcu vojnu na Ukrajine a posilniť medzinárodnú podporu ukrajinského mierového plánu. Táto konferencia sa uskutoční z iniciatívy Ukrajiny a s podporou Švajčiarska. Očakáva sa účasť vysokopostavených [...]

Sniper / Ostreľovač /

Šéfka Tajnej služby USA je ochotná vypovedať v parlamente o útoku na Trumpa

18.07.2024 06:16

Poprední republikáni v Kongrese USA vyzvali v stredu Cheatleovú, aby v súvislosti s atentátom na Trumpa odstúpila.

Americký senátor J.D. Vance

Vance na zjazde republikánov sľúbil klásť USA na prvé miesto a kritizoval Čínu

18.07.2024 06:09

Americký senátor J.D. Vance v prejave na zjazde Republikánskej strany v Milwaukee sľuboval klásť na prvé miesto Američanov.

novestrbske

Tatry sa zmenia: Taraba prišiel s plánom, ako ich obnoviť. Riešením má byť parkovací dom aj lesná škôlka. Ochranár varuje pred ťažbou

18.07.2024 06:00

Taraba chce zastaviť ničenie lesov a národných parkov, ktoré podľa neho roky aplikovali „progresívni ekoochranári“.

Ukrajina, vojaci

Vzniká veliteľstvo NATO pre Ukrajinu. Zapojí sa Slovensko?

18.07.2024 06:00

NATO si odsúhlasilo vznik nového veliteľstva na podporu Kyjeva. Severoatlantická aliancia ho vytvára v nemeckom Wiesbadene a bude ho tvoriť okolo 700 ľudí.

michael

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 4639x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu

Kategórie