Založ si blog

Mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku: Kľúčový krok k dosiahnutiu spravodlivého a trvalého mieru

Logo summitu o mieri na Ukrajine. © FDFA

V dňoch 15 a 16 júna sa vo švajčiarskom rezorte Bürgenstock uskutoční významný medzinárodný mierový summit, ktorý má za cieľ nájsť riešenie pre prebiehajúcu vojnu na Ukrajine a posilniť medzinárodnú podporu ukrajinského mierového plánu. Táto konferencia sa uskutoční z iniciatívy Ukrajiny a s podporou Švajčiarska. Očakáva sa účasť vysokopostavených predstaviteľov z desiatok krajín sveta vrátane zástupcov globálneho Juhu. Účasť na globálnom mierovom summite už potvrdilo 107 krajín. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril želanie, aby sa summitu zúčastnili všetky krajiny, ktoré rešpektujú ukrajinskú zvrchovanosť, územnú celistvosť, ciele a zásady Charty OSN.

Dôležité je, že Švajčiarsko má dlhodobú tradíciu neutrality a hostenia medzinárodných rokovaní, čo zvyšuje dôveryhodnosť a nádej na úspech tohto summitu. Švajčiarska vláda oznámila, že je pripravená prispieť k mierovému procesu a očakáva pozitívne výsledky z tohto stretnutia. 

Avšak podľa ukrajinskej strany, Rusko sa všemožne snaží narušiť konanie tohto summitu. Rusi tvrdia, že mier nemôže byť bez účasti Ruska a že Moskva je pripravená na rokovania. Je však možné ruskej iniciatíve dôverovať? Moskva klamala o mieri, pričom pripravovala rozsiahlu vojenskú inváziu v roku 2022. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa Putinove zámery pokračovať vo vojne zmenili. „Mierumilovná“ rétorika Kremľa znie obzvlášť cynicky na pozadí hrozných vojnových zločinov, ktoré ruská armáda pokračuje páchať, najmä v Charkove. Rokovacie podmienky Ruska sa nezmenili, čo je pre Ukrajinu absolútne neprijateľné. Prezident Zelenskyj už viackrát vyhlasoval, že Ukrajina sa nevzdá svojich území v prospech Putina a nedovolí mu uspať bdelosť sveta, aby pripravil novú vlnu eskalácie. Preto Ukrajina zvoláva globálny Mierový summit.

Pre Ukrajinu je tento summit významný nielen z pohľadu možného ukončenia vojny, ale aj z hľadiska upevnenia Mierovej Formuly ako medzinárodného hlavného smeru, ktorý ukazuje, že svetová väčšina zdieľa víziu mierového procesu založeného na cieľoch a zásadách Charty OSN a príslušných rezolúciách Valného zhromaždenia OSN, ktoré po roku 2022 podporuje viac ako 140 štátov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dúfa, že výsledky summitu prinesú konkrétne kroky k obnoveniu mieru a stabilite v regióne.

Na summite sa očakáva diskusia o viacerých kľúčových témach vrátane energetickej a jadrovej bezpečnosti, voľnej plavbe a výmene zajatcov (výmena všetkých za všetkých a návrat deportovaných detí). Zúčastnení lídri budú hľadať konsenzus o konkrétnych opatreniach, ktoré môžu byť okamžite implementované. Dôležitou súčasťou bude aj záväzok medzinárodného spoločenstva k dlhodobej podpore Ukrajiny.

Donald Trump

Trump označil Zelenského za najlepšieho predajcu všetkých čias: Len čo odišiel so 60 miliardami, už si pýta ďalšie, treba to zastaviť

16.06.2024 17:25

Americký exprezident Donald Trump sa v noci na nedeľu sťažoval, že žiadosti Ukrajiny o podporu od Spojených štátov "nemajú konca".

Kaaba, Veľká mešita, hadž

Púť do Mekky má už najmenej 19 obetí. Teploty stúpajú nad štyridsiatku

16.06.2024 17:09

V Mekke panujú v posledných dňoch vysoké teploty, ktoré sa dostali aj nad 45 stupňov.

kalinák

Šéf NR SR stále chýba. Čaká sa na Fica? Kaliňák: Nejde o dohodu medzi SNS a Hlasom, Pellegrini odišiel, situácia sa zmenila

16.06.2024 17:00

Kaliňák zatiaľ nepočul o žiadnych personálnych zmenách v koalícii. Pellegriniho už do koaličnej zostavy nepočíta.

dennik N versus Smer

Na 'smerákov' sa z podcastu Denníka N valila spŕška nadávok. Takto zmier nevyzerá, ohradili sa. Šéfredaktor sa bráni, že to bola satira

16.06.2024 15:39

Po množstve nadávok, ktoré zazneli z mediálneho podcastu na členov strany Smer sa smeráci pýtajú, či takto má vyzerať zmierenie.

michael

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 2193x
Priemerná čítanosť článkov: 2193x

Autor blogu

Kategórie

Archív