Minulý víkend, 15 a 16 júna, sa vo Švajčiarsku konal mierový summit zameraný na riešenie vojny na Ukrajine a zabezpečenie spravodlivého a trvalého mieru. Táto významná udalosť, ktorú hostila švajčiarska prezidentka Viola Amherdová, privítala predstaviteľov z viac ako 90 krajín a 8 medzinárodných organizácií, vrátane 56 hláv štátov a predsedov vlád. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil mierový summit za úspešný a poznamenal, že záverečné komuniké summitu je otvoreným dokumentom, ku ktorému sa môžu pripojiť aj ďalšie krajiny. Samit, po vyše dvoch rokoch ruskej agresie na Ukrajine, účastníci označovali ako prvý krok na ceste k spravodlivému mieru.
Cieľom summitu bolo vytvoriť platformu pre dialóg o spôsoboch dosiahnutia komplexného a trvalého mieru pre Ukrajinu na základe medzinárodného práva a Charty OSN. Medzi hlavné témy patrili jadrová bezpečnosť, potravinová bezpečnosť a návrat ukrajinských zajatcov a deportovaných osôb, vrátane detí.
Jedným z hlavných bodov summitu bolo prijatie spoločného komuniké, ktoré podporila väčšina zúčastnených krajín. V záverečnom komuniké sa uvádza, že rešpektovanie územnej celistvosti a zvrchovanosti môže slúžiť a bude slúžiť ako základ na dosiahnutie komplexného, spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine. Nie všetky delegácie však komuniké podporili, čo poukazuje na pretrvávajúce rozdiely v medzinárodnom spoločenstve. Delegácie z niektorých krajín vrátane Brazílie, Mexika, Saudskej Arábie a Indie nepodpísali záverečné komuniké z rokovaní vo Bürgenstocku.
V komuniké účastníci summitu zdôraznili, že využívanie jadrovej energie a jadrových zariadení musí byť bezpečné, chránené, spoľahlivo strážené a nesmie poškodzovať životné prostredie. Ukrajinské atómové elektrárne a zariadenia, vrátane Záporožskej jadrovej elektrárne, musia pracovať bezpečne a byť chránené pod plnou zvrchovanou kontrolou Ukrajiny a dohľadom MAAE. Spoločné komuniké tiež obsahuje bod o nepretržitej výrobe a dodávke potravín. Útoky na obchodné lode, civilné prístavy a civilnú prístavnú infraštruktúru sú neprijateľné. Vojnoví zajatci musia byť prepustení prostredníctvom úplnej výmeny a všetky deportované a nezákonne presídlené ukrajinské deti a civilisti musia byť vrátení na Ukrajinu. Tieto body predstavujú najmä tri z desiatich bodov mierového plánu, ktorý predstavil ukrajinský prezident v novembri 2022 počas stretnutia G20 v Indonézii.
Na záverečnej tlačovej konferencii Volodymyr Zelenskyj informoval o prípravách ďalšieho summitu a uviedol, že už teraz sa objavujú krajiny, ktoré majú záujem o organizáciu tohto podujatia. Švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis naznačil, že by sa pokračovanie summitu mohlo uskutočniť ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA.
V dôsledku, tento summit sa stal symbolom nádeje pre krajinu zničenú vojnou a ukázal, že medzinárodná komunita by mala spojiť sily a hľadať riešenia na dosiahnutie spravodlivého a trvalého mieru.
Úplne zbytočné zlety ..... Máme OSN, ktoré... ...
bla - bla -bla. Zbytočný článok, zbytočná... ...
Celá debata | RSS tejto debaty