Podľa očakávania za všetky problémy na Slovensku teraz môže Ukrajina. Výnimkou nebol ani rozsiahly kybernetický útok na Úrad geodézie, kartografie a katastra SR (ÚGKK), pri ktorom slovenský premiér R. Fico verejne naznačil, že kybernetický útok mohol byť vykonaný z územia Ukrajiny. Podobne zhodnotil situáciu aj minister vnútra Š. Eštok po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR (10. januára), zatiaľ čo minister pôdohospodárstva R. Takáč upozornil, že podobný incident sa nedávno odohral v Rusku, takže mohlo ísť o Ukrajinu.
Slovensko ani žiadni medzinárodní kybernetickí experti či nezávislé vyšetrovanie však účasť Ukrajiny na útoku nepotvrdili. Akékoľvek náznaky ukrajinskej stopy sú založené skôr na politických špekuláciách ako na dôkazoch, čo spochybňuje objektívnosť takýchto tvrdení.
Ukrajina neustále preukazuje zodpovednosť v oblasti kybernetickej bezpečnosti a aktívne spolupracuje s európskymi štruktúrami na ochrane kritickej infraštruktúry, a to aj na Slovensku. Kybernetickí experti z Ukrajiny opakovane pomáhali krajinám EÚ identifikovať kybernetické hrozby, čo potvrdzuje status Ukrajiny ako spoľahlivého partnera.
Jediný, kto má na takomto kybernetickom útoku najväčší záujem, je Rusko, keďže Kremeľ aktívne využíva kybernetické hrozby ako súčasť svojej hybridnej vojny s cieľom rozdeliť európske krajiny a podkopať podporu Ukrajine. Obvinením Ukrajiny získava Rusko hneď niekoľko výhod: odvádza pozornosť od vlastnej angažovanosti a vytvára obraz Ukrajiny ako „nebezpečného suseda“, čo poškodzuje dôveryhodnosť Kyjeva na medzinárodnej úrovni. Situácia s napätím medzi Slovenskom a Ukrajinou je výhodná aj pre Rusko, pretože oslabuje regionálnu jednotu a zvyšuje jeho vplyv na európske krajiny prostredníctvom ekonomických a politických pák.
V posledných rokoch sa Ukrajina opakovane stala terčom silných kybernetických útokov zameraných na kritickú infraštruktúru (napr. útoky na energetické systémy, vládne agentúry, médiá). Všetky tieto prípady ukazujú, že Kyjev nie je v kybernetickom priestore agresorom, ale obeťou. Ukrajina systematicky rozvíja spoluprácu s medzinárodnými partnermi vrátane Slovenska s cieľom vymieňať si informácie o kybernetických hrozbách a čeliť im. Preto verzia o „ukrajinskej stope“ vyzerá nelogicky.
Na identifikácii skutočných páchateľov kybernetického útoku by sa mali podieľať nezávislí medzinárodní experti a spoločné vyšetrovanie s Ukrajinou ukáže, že Kyjev je otvorený dialógu a je odhodlaný ku konštruktívnej spolupráci. Zabráni sa tým aj manipulácii zo strany tých, ktorí majú záujem na zvyšovaní napätia. Výsledky takéhoto vyšetrovania by jasne ukázali, že verzia o zapojení Ukrajiny je nepravdivá a že skutoční vinníkov možno nájsť medzi tými, ktorí sa snažia destabilizovať Európu.
Celá debata | RSS tejto debaty