Čína, ktorá využíva geopolitickú nestabilitu a neistotu spojenú s nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami v USA, môže na Valnom zhromaždení OSN aktívne vystúpiť s mierovou iniciatívou týkajúcou sa rusko-ukrajinskej vojny. Hoci bude tento plán prezentovaný ako iniciatíva Globálneho Juhu, prinesie zjavné výhody pre Rusko. Základom tohto plánu je zmrazenie konfliktu, ktoré nielen podkopáva snahy Ukrajiny o spravodlivý mier, ale zároveň dáva Rusku možnosť vyhnúť sa vojenskej porážke, pričom si zachová kontrolu nad okupovanými územiami.. Peking môže tento plán prezentovať ako neutrálny, v skutočnosti je však zameraný na posilnenie pozície autokratických režimov a oslabenie vplyvu Západu.
Čína, ako hlavný beneficient sankcií voči Rusku (najmä vďaka výhodným dohodám o nákupe energetických zdrojov za znížené ceny), má strategický záujem na tom, aby Rusko neutrpelo porážku. Preto plán Pekingu predpokladá „urovnanie“ konfliktu, v ktorom budú prioritou bezpečnostné záujmy Ruska a otázka suverenity Ukrajiny zostane druhoradá. Tento plán bude zároveň zdôrazňovať tradičné heslá, ako napríklad rešpektovanie suverenity, čo mu umožní manipulovať s medzinárodným právom. Táto stratégia je zameraná na vytvorenie sveta rozdeleného do sfér vplyvu, kde veľmoci budú rozhodovať o osude menších krajín.
Tento scenár predstavuje pre Európu vážnu hrozbu, pretože úspech čínskej iniciatívy by mohol viesť k výraznému posilneniu postavenia Číny na medzinárodnej scéne. Ak plán podporia ďalšie krajiny, najmä krajiny Globálneho Juhu, Čína bude môcť upevniť svoju úlohu vedúceho mierotvorcu a sprostredkovateľa, čím sa zníži vplyv európskych štátov. To by zároveň prispelo k oslabeniu západných sankcií voči Rusku, čo by malo významné geopolitické dôsledky pre Európu, najmä v otázkach energetickej bezpečnosti a obchodných vzťahov.
Je veľmi dôležité, aby si európske hlavné mestá, ako sú Brusel, Paríž a Berlín, uvedomili, že čínsky plán predstavuje hrozbu pre európsku bezpečnosť a subjektivitu. Ak európski lídri nedokážu čeliť tejto iniciatíve, Čína fakticky nastaví nový svetový poriadok, v ktorom pravidlá hry určia autokracie, a rozhodnutia o globálnych konfliktoch budú nanútené menej silným štátom. V záujme ochrany vlastných záujmov sa Európa musí aktívne podieľať na formovaní medzinárodnej politiky v súvislosti s vojnou na Ukrajine a nedovoliť tretím stranám, ako je Čína, aby prebrali iniciatívu a vnucovali svoje vlastné podmienky mieru.
Zo vsebecne znameho dovodu, ktory si Zapad... ...
Nešlo o spor ale napadnutie jedného štátu iným... ...
Však by aj bolo potom, keby Nato a EU sa tak... ...
Citajúc prvý odstavec, nemám ani ten pocit... ...
To znie ako Závery ....... zjazdu KSČ. ...
Celá debata | RSS tejto debaty